Голова районної ради відповідно до вимог Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» очолює районну раду, організовує та координує її діяльність.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування» в Україні:
- 1. Скликає сесії ради, повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради, веде засідання ради.
- 2. Забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням.
- 3. Представляє раді кандидатуру для обрання на посаду заступника голови районної, вносить на затвердження ради пропозиції щодо структури органів ради, її виконавчого апарату, витрат на їх утримання.
- 4. Вносить раді пропозиції щодо утворення і обрання постійних комісій ради.
- Координує діяльність постійних комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій.
- 6. Організовує подання депутатам допомоги у здійсненні ними
своїх повноважень.
- 7. Організовує відповідно до законодавства проведення референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування.
- Організовує роботу президії ради.
- Призначає і звільняє керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради.
- 10. Здійснює керівництво виконавчим апаратом ради.
- 11. Може мати до п’яти радників голови районної ради, які працюють на громадських засадах. У своїй діяльності керуються Положенням про помічника – консультанта депутата Макарівської районної ради.
- Є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого аппарату.
- 1 Підписує рішення ради, протоколи сесій та президії районної ради.
- 1 Забезпечує роботу по розгляду звернень громадян; веде особистий прийом громадян.
- Забезпечує гласність у роботі ради та її органів, обговорення громадянами проектів рішень ради, важливих питань місцевого значення, вивчення громадської думки, оприлюднює рішення ради.
- 1 Представляє раду у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, трудовими колективами, адміністрацією підприємств, установ, організацій і громадянами, а також у зовнішніх відносинах відповідно до законодавства.
- За рішенням ради звертається до суду щодо визнання незаконними актів місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права територіальних громад у сфері їх спільних інтересів, а також повноваження районних, обласних рад та їх органів.
- 1 Звітує перед радою про свою діяльність не менше одного разу на рік, а на вимогу не менш як третини депутатів – у визначений радою термін.
- 1 Вирішує інші питання, доручені йому радою.
- В межах своїх повноважень видає розпорядження, накази.
- Розпоряджається використанням приміщень, споруд, обладнанням, майном, що перебувають у віданні ради.